Check the settings
معماری
شکست

پنج عامل شکست

شناسایی دلایل شکست بسیار با اهمیت تر از دلایل موفقیت است

اگر بخواهیم به موفقیت نظر دقیق تری داشته باشیم باید دلایل شکست را بدانیم و آنها را برطرف کنیم تا در مسیر موفقیت و رشد با مشکل روبرو نشویم. عوامل و دلایل شکست دقیقا مانند کوچه ی بن بستی است که در مسیر رسیدن به مکانی خاص با آن روبرو می شویم و ما را از حرکت منصرف می کند.

من در توضیحی مفصل و با توجه به تحقیقات و تجربیاتی که شخصا طی سال ها شکست و آزمون و خطا بدست آورده ام به معرفی کامل و ریشه ای دلایل شکست پرداخته ام و عوامل مخفی و آشکار زیادی را معرفی می کنم که به صورت مستقیم و غیر مستقیم باعث شکست می شود.

در این مقاله فقط به پنج مورد از دلایل شکست در مسیر موفقیت اشاره می کنم و توضیحات کامل را فرصتی دیگر عنوان خواهم کرد.

۱ . اقدام نکردن

اگر بخواهیم کل موفقیت و شکست را در یک کلمه خلاصه کنیم آن کلمه “اقدام کن” می باشد. هیچ کاری بدون اقدام به موفقیت نرسیده و نمی رسد. با دعا کردن و نیت مثبت داشتن و آرزوی خوب کردن و امیدوار بودن شادی و ثروت و موفقیت بدست نمی آید. همه این موارد قبل از اقدام کردن هستند و هر چقدر هم که انسان مثبت اندیش یا معنوی باشید اگر دست به اقدام نزنید هیچ پاداشی بدست نمی آورید. لااقل که تا کنون که چنین بوده است از آینده خبر ندارم.

و البته در آینده دو گروه زندگی می کنند: گروهی از افراد که در زمینه ی مورد علاقه خود دست به اقدام زدند و موفق شدند و گروهی که به هر دلیل موجه و غیر موجه اقدامی نکردند.

شما جزء کدام دسته هستید؟

دلایل اقدام نکردن در فرصت بعدی مورد بررسی قرار می گیرد ولی در هر صورت یکی از دلایل شکست اقدام نکردن است که باید سعی کنید خود را از انسانی محافظه کار به انسانی جسور و فعال تبدیل کنید و این کار شدنی است.

۲ . ترس

یکی دیگر از دلایل شکست، ترس است. افرادی که می ترسند و اقدام نمی کنند نباید منتظر پاداش در آینده باشند. ذهن همه ما از کودکی با ترس آشنا است. ترس از زمین خوردن، ترس از آتش، ترس از بلندی و هزاران ترس دیگری که بسیاری از آنها توسط اطرافیان ما بوجود آمده است. آنها بر اساس تجربیات خود و ترس هایی که داشته اند ذهن ما را برنامه ریزی کرده اند. پدران جسور و موفق فرزندانی جسور تربیت کرده اند.

اگر می خواهید موفقیت را تجربه کنید باید بند ترس و محافظه کاری را از دست و پای خود باز کنید و با جرات به سمت خواسته های خود حرکت کنید.

۳ . توجه به ارزیابی دیگران

اگر قرار باشد فقط نگاه مان به نظرات دیگران باشد در همان جایی که هستیم می مانیم. یکی از مهم ترین دلایل شکست توجه به ارزیابی دیگران در هنگام تصمیم گیری خصوصا در مواقع حساس می باشد.  لازم است در تصمیم گیری های خود ارزیابی های دیگران را مد نظر قرار ندهید و طبق برداشت و احساس درونی خود تصمیم نهایی را بگیرید. اگر برای حرف مردم کار کنید و تصمیم بگیرید قطعا در دچار سستی و انحراف از هدف اصلی خواهید شد چرا که اطرافیان شما یا تجربه کافی ندارند که بخواهند با ارزیابی و نظر خود به شما کمکی بکنند و یا بخاطر حسادت دوست ندارند که به موفقیت دست پیدا کنید و درصد بسیار کمی هستند که واقعا می توانند به شما کمک کنند.

پس با دیگران مشورت کنید اما در نهایت در تصمیم گیری کاملا متکی به خود باشید و به صدای قلب و ندای درون خود توجه کنید چرا که ندای درون شما بهترین هدایت گر است. به حرف های مردم توجه زیادی نداشته باشید چرا که به قول قدیمی ها در دروازه را می شود بست اما در دهان مردم را خیر

۴ . نتیجه گرا بودن

تا قبل از اقدام به هر کاری فرصت برای تحقیق ، گوش کردن به نصیحت های دیگران ، هدف گزاری و … وجود دارد اما دقت کنید بعداز شروع به کار به هیچ عنوان به نتیجه فکر نکنید و فقط طبق برنامه کار را به پیش ببرید. به اینکه چرا به نتیجه نمی رسم یا نرسیدم، به اینکه کی قرار است مشکلات تمام شود و به نتیجه برسم، و خصوصا به اینکه اگر به نتیجه نرسم چه می شود هرگز فکر نکنید. روحیه نتیجه گرا بودن باعث می شود قدرت اقدام انسان را به شدت ضعیف کند. بیشتر اوقات سعی کنید مانند یک ماشین اتوماتیک فقط برنامه ها و اهداف را به پیش ببرید و در لحظه زندگی کنید.

۵ . نداشتن برنامه و هدف مشخص

می توانم بگویم یکی از ریشه ای ترین دلایل شکست نداشتن برنامه و هدف است. کسی می ترسد و اقدام نمی کند و به حرف های مردم توجه می کند که هیچ هدف یا برنامه ریزی برای خود نداشته باشد. اگر شما شخصی باشید که در مسیر علایق خود قرار گرفته اید و فقط به علایق و اهداف خود فکر بکنید ناخواسته برای تحقق آنها اقدام می کنید. انسانی که اهداف روشنی دارد قطعا همیشه در حال فکر کردن به آنهاست و برای بدست آوردن آنها برنامه ریزی هم می کند. چنین افرادی نسبت به دیگران امید به زندگی بیشتری دارند و نشاط و سرزندگی در آنها موج می زند.

داشتن هدف و برنامه ریزی برای بدست آوردن آن اصول خود را دارد و باید با رعایت این اصول گام بردارید تا کمترین اتلاف انرژی را داشته باشید و سریع تر و مطمئن تر به اهداف خود برسید.

در پایان خاطر نشان می کنم این عوامل تنها بخش کوچکی از عوامل شکست است که هر کسی باید آن را بداند و در اینجا ترتیب اولویتی برای آن لحاظ نشده است. در آموزش و مقاله ای کامل به صورت مفصل در خصوص عوامل شکست صحبت می کنم که همگی نتیجه تجربیات و بررسی ها شخصی می باشد.

موفق و پیروز باشید

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟

User Rating: 4.7 ( 1 votes)

درباره ی یاسر اخگری

من یاسر اخگری از سال 1385 به حرفه طراحی سایت و برنامه نویسی تحت وب مشغول هستم. به جوملا و وردپرس و cms های دیگر مسلط هستم. طی سال های فعالیتم سایت های زیادی را راه اندازی کردم. در سال های اخیر در زمینه بازاریابی اینترنتی و کسب و کار آنلاین فعالیت های زیادی داشتم و بر روی روش های مختلف کسب درآمد از اینترنت متمرکز شده ام. همچنین در زمینه های مختلف بازاریابی و ارتباطات در دوره های مختلف شرکت کرده و در جلسات اساتید بنام کشور همچون "دکتر سمیرا ذاکرانی" ، "پروفسور کیوان کیان" ، "دکتر نمازی" ، "دکتر امیر طباطبایی" ، "دکتر جمال قمری" ، "دکتر محمد سیدا" ، "دکتر مارال اسکندری" شرکت کرده ام. تخصص اصلی من طراحی سایت، بازاریابی اینترنتی و شبکه های اجتماعی و بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو (SEO) می باشد و تا کنون آموزش های زیادی در این زمینه ها داشته ام.

همچنین ببینید

عشق در کار

رابطه عشق با ثروت

عشق واقعی باعث ثروتمند شدن می شود. بد نیست کمی درباره عشق صحبت کنیم اما …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده − هشت =

قالب وردپرس